Chata Maruška

Chata Maruška se nachází v České Metuji, části obce Vlásenka. Díky své poloze na jižním svahu nad údolím nabízí přímo idylickou atmosféru, krásný výhled a naprostý klid. Dvě samostatné ložnice v podkroví poskytnou zázemí a ubytování až osmi osobám (5+3 lůžka). V přízemí se nachází stylová společenská místnost s jídelnou, televizí, hifi věží,  malá kuchyňka, koupelna se sprchovým koutem a toaleta. Venkovskou atmosféru navozují i kamna na dřevo, v podkroví vytápění doplňuje elektřina. K dispozici je venkovní posezení,gril,  altán s osvětlením pro příjemně strávené večery a ohniště. WIFI. Parkování pro 2-3 auta je možné přímo u chaty (v zimním období a za silných dešťů pouze na parkovišti pod chatou cca 250 m). Místo je vhodným východiskem pro výlety do okolí ať už pěšky, na kole či autem.

​Vypráví se, že...

Obec Wlasenka na přelomu 19. a 20. století

Obec Wlasenka s dnešní chatou Maruška (pod lesem vpravo) na přelomu 19. a 20. století

Dnešní chatu Marušku můžete najít už na litografických pohlednicích z přelomu 19. a 20. století, jak romanticky shlíží svými malými okny dolů do údolí. Přestože byla tehdy o něco málo menší než dnes, zcela jistě sloužila jako trvalé bydlení pro několik obyvatel zdejší obce Wlasenka. Kvůli bouřlivé a neklidné minulosti zdejšího kraje tyto časy už dávno zmizely z naší paměti. O něco níž pod chatou dodnes stojí budova školy z roku 1893, byť v poněkud zanedbaném stavu. Někdejší dominanta této části obce je připomínkou doby, kdy základní vzdělání mělo velmi výsadní postavení. Chata Maruška mezitím několikrát změnila svého pána. Po roce 1987 přistoupil tehdejší nový majitel k celkové rekonstrukci a rozšíření budovy. Z malého skromného domku se stalo místo milované, útulné, vyhledávané a velmi oblíbené. Po další vestavbě a úpravě vnitřního vybavení v roce 2016 se chata Maruška nově otevírá i vám. Přijeďte si sem odpočinout!

Kam na výlety / aktivity

Léto:

Zámek Skály (Bischofstein) se zříceninou hradu, Černým jezírkem a naučnou stezkou (5,1 km)

Skalní bludiště na Ostaši – stolová hora se skalním bludištěm a nádhernými vyhlídkami (5,5 km)

Teplické skalní město (10,7 km) a Adršpašské skalní město (14,4 km)

…a mnoho další tipů na výlety

Zima:

Krajina Kladského pomezí je v zimních měsících nejen krásná, ale svým reliéfem také vhodná pro běžecké lyžování. I když se zdejší sněhové podmínky nemohou vyrovnat poměrům blízkých Krkonoš nebo Orlických hor, již několik let je vyznavačům bílé stopy k dispozici celkem 300 km udržované sítě tratí, které jsou propojeny i se sousedním Polskem, s oblastí národního parku Góry Stolowe. Lyžařský ráj zahrnuje především oblast Jestřebích hor, okolí Dobrošova u Náchoda, okolí Machova, Teplic n. Metují a Police nad Metují a oblast Broumovských stěn a hraničních Javořích hor. Nejbližší upravované tratě vedou k zámku Bischofstein a dál kolem Adršpašsko – teplických skal.

Pro milovníky sjezdového lyžování jsou k dispozici sjezdovky a ski areály v Radvanicích Studénce, Petříkovicích, Teplicích nad Metují nebo Machově. Vypravit se můžete i na sjezdovky východních Krkonoš (Žacléř).

Více informací o možnostech lyžování zde: http://ski.kladskepomezi.cz

Ze skalních měst je celoročně přístupné Adršpašské skalní město. I v zimě zde můžete obdivovat krásu skal, prohlídkový okruh je udržován až k Velkému vodopádu (není v provozu plavba lodí po skalním jezírku). Ostatní skalní oblasti jsou v zimním období přístupné na vlastní nebezpečí.

Ceník

Léto * Zima * Mimo sezónu Velikonoce  Vánoce/   Silvestr
Týden 13 000 Kč,   € 485 10 000 Kč,   € 373 8 000 Kč,      € 299  – 14 700 Kč, € 549 /  19  600 Kč, € 731
Víkend 5 000 Kč,     € 186 4 000 Kč,     € 149 3 500 Kč,       € 131  –
Den 1 750 Kč,      € 65  1 500 Kč,     € 56  1 200 Kč,      € 45 1 900 Kč,         € 71 2 100 Kč, € 78 /         2 800 Kč, € 104

* Hlavní letní sezóna od června do září. Zimní sezóna od ledna do března.

 

Na začátku pobytu se skládá vratná kauce 3.000,- Kč.

Na konci pobytu – platba za spotřebovanou elektřinu.

Pes – 100Kč na noc.

Nezávazná rezervace

Pole označená hvězdičkou jsou povinná.

Vybavení

  • sprcha
  • samostatná toaleta
  • el. sporák (dvouvařič), mikrovlnka, varná konvice, lednice
  • výkonná kamna na dřevo, el. přímotop (2x)
  • altán se zavedenou elektřinou
  • ohniště
  • gril
  • WiFi

Lokalita

Kalendář

  • Rezervováno
  • Obsazeno